Alıç Sirkesi Nasıl Yapılır?

Alıç Sirkesi Ne İşe Yarar?

Rahatlatıcı özelliği ile stresi azaltan alıç sirkesi, alıç sirkesi nasıl yapılır? sorusunu akıla getirse de öncelikle bu sirkenin ne işe yaradığına bakmak lazım. Kansızlık tedavisinde kullanılan alıç sirkesi kan yapıcı bir özelliğe sahiptir.  Metabolizmayı hızlandırdığı için kilo vermeye de destek olur. İdrar söktüren bir özelliği de bulunur ve böbrek kumunu döker.

Ülkenin pek çok yöresinde yetişmekte olan alıç sirkesi, elma ve üzüm sirkesinden sonra gündeme gelerek popüler oldu.  Alıç sirkesi kötü kolesterolü düşürür ve iyi kolesterolü arttırır. Hipertansiyonun düşmesine de yardımcı olur. Alıç sirkesi, kan dolaşımını etkilediği için kalp ve damar sağlığını korur. Aynı zamanda antioksidan özelliklere sahiptir. Vücutta bulunan yabancı maddelerle savaşarak vücuttan yabancı maddelerin uzaklaştırılmasını sağlar.

Evde Alıç Sirkesi Nasıl Yapılır?

Antioksidan özellikleri ile tanınan alıç sirkesi, evde alıç sirkesi nasıl yapılır, sorusunu gündeme getiriyor.  Her yaştan kişinin kullandığı alıç sirkesinin evde yapımı ise oldukça kolaydır. Alıç sirkesinin malzemeleri şu şekildedir: 1,5 kilogram alıç, 4 litre su, bir çay bardağı elma ya da üzüm sirkesi, 5 ila 6 tane nohut.

Evde alıç sirkesi yapmak için önce alıçlar bol su ile yıkanır. Daha sonra tek tek ayıklanır, kurt var mı bakılır. Daha sonra Alıç sirkesi yapılacak olan 5 litrelik bir kavanoz dezenfekte edilerek bol su ile yıkanır. Alıçlar içine konarak üstüne 4 litre su ilave edilir. Daha sonra nohut, sirke ve tuz eklenerek ağzı temiz bir tülbentle kapatılır.

Kavanoz güneş görmeyen bir yere konur. Zaman zaman kontrol edilerek15 ila 20 gün kadar bulunduğu yerde bekletilir. Bu süre zarfında alıçlar kavanozun dibine çökmeye başlar. Alıçların hepsi kavanozun dibine çöktüğünde sirke yemeye hazırdır. Kavanoz bir tülbent yardımıyla bir cam şişeye süzülür. Bu şekilde güvenle tüketilir ve uzun süre saklanır.

Alıç Meyvesinin Faydaları Nedir?

 Alıç sirkesi nasıl yapılır, sorusu merak uyandırırken alıç meyvesi arka planda kalıyor. Oysa alıç, ülkede yaygın olarak tüketilen ve pek çok derde şifa olan bir besindir. Dikenli bir ağaçta yetişmekte olan alıcın meyvesi çok faydalıdır.  Bu meyve sarı ve kırmızı renkte olur.  Alıç meyvesinin faydaları şu şekilde sıralanabilir:

Bağışıklık Güçlendirici Bir Meyve

Alıç meyvesi içinde bulunan C vitamini nedeniyle vücutta biriken toksit maddeyle savaşarak bu toksit maddenin vücuttan atılımını destekler. Ayrıca alıç meyvesi sahip olduğu antioksidan özelliği ile de dikkat çeker.  Bu anlamda güçlü bir şifa deposudur ve bu sayede beyaz kan hücrelerinin aktivitesinin artmasını sağlayarak bağışıklığı güçlendirir.

Kolesterol ile Mücadelede Rakipsiz

Alıç sirkesi nasıl yapılır, sorusunun baş aktörü olan alıç meyvesinin faydaları arasında kötü kolesterolü ortadan kaldırmakta vardır. Kötü kolesterolü atar ve iyi kolesterolü arttırır. Ayrıca kalbi korur ve göğüs ağrısına fayda sağlar.

Yaşlanma Belirtilerini Geciktirir

Alıç meyvesi oldukça kuvvetli bir antioksidan kaynağıdır. İnsan hayatını tehdit etmekte olan hastalıkları engellemek için serbest radikalleri yok eder. Alıç meyvesi yaşlanma belirtisini kontrol eder. Zira yaşlanma karşıtı özelliklere sahiptir. Aynı zaman da insan cildine parlaklık verir.

Alıç Meyvesi Damar ve Kalp Sağlığını Korur

Alıç meyvesi insan kalbini korumakta olan ve damar kalp sağlığını destekleyen flavonoidlerle doludur. Alıç aynı zamanda kan damarında olan pıhtının engellenmesine de destek olur.

Alıç Meyvesi Kanseri Engeller

Alıç meyvesi kanser ve benzeri ölümlü sonuçlanabilecek hastalıkları engeller. Meyve serbest radikallerin üstesinden geldiği için onların neden olabildiği kanseri ve benzerlerini önler. Alıç aynı zamanda bütün kanserlerle savaşan antioksidanları da içerir.

Alıç Sirkesi Nerelerde Kullanılır?

Alıç sirkesi nasıl yapılır,  sorusu ile merak uyandıran alıç sirkesi, salata ve meze gibi yemeklerin içinde tat verme amaçlı kullanılır. Ayrıca faydalarından yararlanmak için hem tok hem de aç karına içilir. Alıç sirkesi içmek için kullanıldığında bir çay bardağı suyun içine bir tatlı kaşığı eklenmelidir. Ve bu karışım bir günde en çok 2 defa içilebilir.

Sirkenin içildiği süreler arasında yaklaşık 8 saat olmalıdır. Dozunda kullanılmaz ise içinde bulunan yüksek asitten dolayı mide problemlerine yol açar. Uzmanlar bu konuda dikkatli olunması yolunda uyarılar yapmaktadır.

Previous Post
Next Post

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.