Altın Otu Nedir?

Altın Otu Nedir?

Halk arasında güneş çiçeği olarak bilinen ve adını renginden alan altın otu bitkisi oldukça fayda sağlayan bir bitkidir. Mide dostu olması, sindirimi kolaylaştırması gibi birçok faydası bulunan altın otu bitkisi günümüzde sıklıkla kullanılan mucizevi bitkiler arasında yer alır.

Altın Otu Nasıl Kullanılır?

Altın otu genel olarak çayı ya da yağ formunda sıklıkla kullanılması tercih edilen bir bitkidir. Çayı demleyerek içmek isteyen kişiler için bir bardak sıcak suyun içine 3-4 adet altın otu atılarak demlenmesi sağlanır. 10-15 dakika demlenen altın otu çayı bitkilerinden süzülüp ılık bir şekilde tüketilebilir.

Tadı gereği biraz acı bir çay elde edilir. Dilenirse içerisine bir çay kaşığı doğal bal ilavesi yapılarak tatlanması sağlanabilir.

Altın otunun bir diğer kullanımı ise yağ olaraktır. Aktarlardan alınabilecek olan altın otu yağı cildin nemlenmesi, gözeneklerin sıkılaşması ve temizlenmesi için kullanılırken içerisine zeytinyağı az miktarda eklenirse cilde daha fazla ve hızlı etki etmektedir. Kurutulmuş hali de günümüzde süs bitkisi olarak tercih edilebilir.

Altın Otu Ne İşe Yarar?

Altın otu prostat ve böbrek sorunları olan kişiler için mucizevi bir bitki olarak kullanılır. İdrar söktürücü ve düzenleyici özellikleri yanı sıra bu özelliklerinden dolayı zayıflama çayı olarak da adlandırılır. Mide dostu, hemoroit tedavisi, safra ve pankreas rahatsızlıklarında salgı arttırmaya fayda sağlayan özel bir bitkidir.

Altın Otu Faydaları

Altın otu genel olarak birçok hastalık için fayda sağlayan özelliklere sahiptir. Mide yanması ve ekşimesi başta olmak üzere mide suyunu arttırarak birçok mide sorununa deva olmaktadır. Basur tedavisi, idrar söktürücü, zayıflama yolunda fayda, eklem ağrıları ve romatizma gibi birçok alanda fayda sağlar. Vücutta yer alan iltihapların atılmasında olumlu etkiler sağlarken sağlıklı ve parlak bir cilt için etkili çözüm niteliğindedir. Düzenli bir şekilde altın otu çayı kullanılması cildin sıkılaşmasını sağlarken varis oluşumunu yok edip görünümü düzeltmeye yardımcı olur.

Altın Otu Nerede Yetişir?

Güneş çiçeği olarak bilinen altın otu bitkisi asıl olarak Avrupa’da yetişir ve kökeni Avrupa olmasına rağmen Anadolu’da da yaygın bir şekilde rağbet gören bir bitkidir. Özellikle faydaları oldukça fazla olması nedeniyle günümüzde sıklıkla aktarlardan alınarak kullanılan bir mucizedir.

Altın Otu Çayı Nasıl Yapılır?

Çay ve yağ olarak tüketilen altın otu bitkisi kavanoz içinde ya da bez bir torbada nemden uzak olarak muhafaza edilmelidir. Nemden uzak bir ortamda kuruyan çiçeklerin toplanmasıyla altın otu kullanıma hazır hale gelir. Bir bardak sıcak suyun içine 3-4 dal çiçek konularak 15-20 dakika demlenmesi sağlanır. Ilık bir hal alan çay süzülerek içerisine bal ilavesi yapılıp tüketilmesi önerilir. Bal ilavesi isteğe göre olup hafifi acımsı bir tadı olmasından dolayı bal kullanımı önerilir.

Previous Post
Next Post

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.