çeyiz listesi
çeyiz listesi

Ayrıntılı Çeyiz Listesi 2022

Çeyiz Listesi Nedir?

Çeyizler eski dönemlerde genç kızlar ve erkekler için hazırlanan ev eşyaları olsa da günümüzde önemini yavaşça yitirmeye başlamıştır. Artık birçok eşya ortak olarak alınıp evlere yerleştirilirken geleneksel adetleri sürdüren kişiler devam ederek çeyiz listeleri hazırlar. Ayrıntılı bir şekilde çeyiz listesine olması gereken eşyaları listeler halinde ele alıp bilgilendirmek amacıyla yazımıza göz atabilirsiniz.

Çeyiz Listesi Nasıl Oluşturulmalı?

Çeyizler eskiden kadının evi için yaptığı maddi kazançlar olarak adlandırılırdı. Dantel takımları, yatak odası, mutfak eşyaları bu çeyiz listelerinde yer alıp evlenen çiftler çeyiz hazırlıkları yapardı. Günümüzde ortak alınan eşyalarda birer çeyiz olarak nitelendirilse de eskiden yapılan adetler daha çok göz dolduruyordu. Çeyizler evlenmeden önce yapılabileceği gibi evlendikten sonra da evin ihtiyaçlarına göre dizayn edilebilir.

Temel eşyalara ve ihtiyaçlara göre bir çeyiz listesi oluşturmak kullanılmayacak eşyalarla masraf yapılmasının önüne geçecektir. Mutlaka kullanılması gereken eşyaların listede yer alması ve dekorasyona, ev büyüklüğüne uygun olarak eşyaların çeyiz listesinde yer almasına özen gösterilmelidir.

Mutfak İçin Gerekli Çeyiz Listesi

Mutfak için çeyiz listesi hazırlamak en keyifli olanıdır. Kadınların tüm zamanlarının mutfakta geçmesini göz önünde bulundurarak tercih edilen çeyizler oldukça kullanışlı takımlardan oluşmalıdır. Misafir ve günlük kullanım için ayrı ayrı parçalar hem göz doldururken hem de kullanılacak gerekli eşyalar olarak çeyiz listesinde yer alır.

Misafir için 12 kişilik yemek takımı, çatal bıçak takımı başta olmak üzere 6 kişilik gündelik kullanıma uygun olan çatal bıçak ve yemek takımı çeyiz listesinin başında yer alır. Teflon tencere seti, çelik tencere seti, çay bardağı takımları listelerde yer alarak mutfak için gerekli eşyalardandır. Ufak detaylardan olup sıklıkla kullanılan meyve bıçakları, kek kalıbı, tuzluk- biberlik, düdüklü tencere, çaydanlık, tepsi ve kepçe takımları da çeyiz listelerinde olması gereken önemli parçalardandır.

Listelere eklendikten ve evlendikten sonra da birçok farklı parçaya ihtiyaç duyulup mutfak alışverişlerine devam edilebilir. Mutfak çeyiz listesinde yer alan temel parçaları edinen genç kız kendi zevkine göre mutfak dekorasyonunu sağlayabilir.

Banyo Çeyiz Listesi

Banyoların dekorasyonları klasik, modern ya da romantik olarak birçok farklı tasarımla yeni evli çiftleri karşılar. Tamamen kişilerin kendi zevklerine göre dekore edecekleri banyoların çeyizlik listeleri de bu dekorasyonlara uyumlu olarak hazırlanmalıdır.

Banyo bornoz ve havlu takımları başta olmak üzere misafir havlusu, çöp kovası ve banyo seti, tarak ve saç fırçaları, yere konulacak olan paspas setleri gibi birçok farklı parça banyo için hazırlanan çeyiz setlerinde yer alır. Listeleri genişletmek ya da azaltmak kişilerin kendi zevkine göre şekillenirken verilen listeler temel ihtiyaç listeleridir.

Yatak Odası Çeyiz Listesi

Yatak odaları çiftlerin en özel ve kendi zevklerine göre dekore ettikleri alanlardır. Bu oda için hazırlanması gereken çeyiz listeleri başında nevresim takımları ve yatak örtüleri gelir. Misafirler için hazırlanacak olan yatakların ihtiyaçları da bu listede yer alabilir.

Askılar, yorgan ve yastıklar, pike takımları, halılar gibi birçok farklı detay göz doldurarak yatak odasının dekorasyonunu sağlamaya yardımcıdır. Büyük eşyaların çeyizde yer alıp almayacağına kişiler eşleriyle ortak karar vererek tüm odayı tamamlayabilirler.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir!

renkli reçete

Renkli Reçete Sistemi Nedir? Renkli Reçete Giriş

Renkli Reçete Sistemi Nedir? Elektronik Renkli Reçete uygulaması, bütün renkli reçetelerin yani kırmızı, mor, turuncu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir