Behçet Hastalığı Nedir?  Behçet Hastalığı Belirtileri

Behçet Hastalığı Nedir?

Behçet hastalığı, diğer adıyla Behçet sendromu bir kronik rahatsızlıktır. Behçet hastalığı belirtileri sinsi ilerler. Vücudun farklı yerlerinde kendini gösterebilir. Damarların iltihaplanmasına sebep olur.  Vücudun bağışıklık sistemi düştüğünde; enfeksiyon ortaya çıkar. Derinin üst bölgesinde oluşur ve şiddetli ağrıya sebep olur. Bağırsak, eklemler, gözler ve aynı zamanda cilt sağlığı da bu durumdan olumsuz bir şekilde etkilenir. Gelelim Behçet hastalığı belirtileri nedir, bu hastalık kendini nasıl gösterir?

 Behçet Hastalığı Belirtileri

Behçet hastalığı genel olarak 30 yaşını aşan kişilerde görülür. Fakat nadir de olsa daha ileriki veya daha önceki yaşlarda da çıkma ihtimali vardır. Peki, Behçet hastalığı belirtileri nelerdir? İlk meydana gelen belirti; ağızda çıkan aft isimli olarak bilinen yaralardır.  Bu meydana elen aftlar bazen küçük yapıda bazense büyük yapıda olurlar. Meydana gelen aftların ne zaman iyileşeceği; boyutuna göre değişiklik gösterir.  Eğer çıkan aftın boyu 1 santimden daha ufak ise; o zaman bu afta “minör aft” ismi verilir. Minör aft en geç 1 hafta 10 gün içerisinde iyileşme gösterir. Eğer çıkan aft; 1 santimden daha fazla ise o zaman iyileşme süreci de uzar. Bu aft 20 günde anca iyileşme sürecine girer. Aynı zamanda diğer afta göre daha sancılı ve ağrılı olur. Genellikle ortaya çıkan aftlar kişinin bademciğinde, damağında, dudağının içinde ve aynı zamanda dudağının kenarında çıkarlar. Bir süre kaldıktan sonra tekrar kaybolurlar. Görünüm olarak uçuk gibidir. Ancak daha şiddetli ağrı meydana gelmektedir. Behçet hastalığının belirtisi; yara, iltihap, ağrıdır.

Behçet Hastalığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Behçet hastalığının tedavisinde amaç; hastada bulunan semptomları azaltmaktır.  Şuan için bu hastalığı yok edecek kesin bir tedavi yöntemi yoktur. Eğer Behçet hastalığı genital bölge ve aynı zamanda ağız bölgesinde çıktıysa anti infalamuar içeren ilaçlar kullanılır.  Aynı zamanda pomad da bu yaraların kısa zamanda iyileşmesi için düzenli olarak kullanılmalıdır. Bu ilaçlar hemen yarayı yok etmez. Ancak tekrarlamasına engel olur. Aynı zamanda semptomları hafifletir. Eğer Behçet hastalığı sürekli olarak tekrarlıyor ise yapılması gereken bir hekime danışmak olmalıdır. Çünkü sürekli tekrarlayan Behçet hastalığının altında kötü bir hastalık olabilir. Gerekli muayeneler ve aynı zamanda kan tetkikleri mutlaka yaptırılmalıdır.

Behçet Hastalığında Yenmemesi Gerekenler

Behçet hastalığını tetikleyen bazı gıdalar bulunur. Bu hastalığın ilk nedenlerinin arasında sağlıksız ve düzensiz beslenmek vardır. Düzensiz ve sağlıksız beslenen her birey çeşitli hastalıklar ile karşılaşabilir. Peki, Behçet hastalığında yenmemesi gerekenler konusundan bahsetmek istiyoruz. İşte Behçet hastasının tüketmemesi gereken besinler;

  • Makarna
  • Bezelye
  • Nohut
  • Fasulye
  • Beyaz ekmek
  • Patates
  • Pirinç pilavı
  • Mısır
  • Hazır gıdalar

Bu besinler çok sık tüketildiğinde Behçet hastalığı da o kadar sık kendini tekrarlar. Özellikle şeker, yağ ve aynı zamanda hazır gıdalardan uzak durulması gerekir. Beslenmesine dikkat etmeyen her bireyde birçok rahatsızlık meydana gelir. Eğer Behçet hastalığı oluştuysa o dönemde de sağlığınıza dikkat etmeniz şarttır. Çünkü eğer sağlığınıza dikkat etmezseniz iyileşme süreci de uzayacaktır.

Behçet Hastalığı Bulaşıcı Mıdır?

Gelelim hastaların yakınlarını da ilgilendiren soruya; Behçet hastalığı bulaşıcı mıdır? Bir kişide Behçet hastalığı varsa başka bir kişiye bulaşır mı? bu soruların cevabı çok araştırılır. Behçet hastalığı kişiden kişiye hiçbir şekilde bulaşmaz ve bulaşıcı bir hastalık değildir. Ancak; Behçet hastalığı iltihaplıdır. Özellikle ağız bölgesinde meydana geldiyse; örnek verecek olur isek hasta bardaktan su içmiş olabilir. Aynı bardaktan bir diğer kişide su içerse o zaman bulaşıcı olabilir. Yani iltihap sorunu olmayan kişiye geçer ve ondada Behçet hastalığı çıkabilir. Bu sebeple de bu gibi durumlara dikkat etmekte fayda vardır.

Previous Post
Next Post

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.