Çocuklarda Psikomotor Beceri Nedir?

Motor gelişim süreci bireyin tüm yaşamı boyunca devam eden bir süreçtir. Düzenli bir sıra olarak ilerleyip genelden özele şekillenen bir davranış bütünü olup çocukların gelişim süreçlerinde oldukça etkilidir. Psikomotor beceriler özelikle çocukların 0-6 yaş arası dönemi açısından önem taşır. Çocukların bu dönemde kas gelişimleri önemli olup psikomotor becerilerle desteklenmelidir. Anne ve baba tarafından desteklenen bu süreçte çocukların zaman geçirmesi ve eğlenerek kasların gelişimlerini sağlarlar. Peki detaylı olarak incelemek gerekirse; psikomotor nedir?

Psikomotor Davranış Nedir?

Psikomoor davranışlar çevre hakkında bilgi edinilmesi amacıyla yapılan hareketler ve görevlerdir. Fiziksel büyüme ve sinir sisteminin gelişimine bağlı olarak hareketlilik kazanmasına psikomotor davranış denir. Bireyin tüm yaşamı boyunca devam eden bir süreç olup düzenli bir sıra izlenerek genelden özele şekillenir. Davranışların kontrol altına alınabilmesi ve geliştirilmesi süreci olarak tanımlanan psikomotor gelişimler zihin ve kasların bir arada çalışması şeklinde ortaya çıkar.

Psikomotor Aktivite Nedir?

Psikomotor aktiviteler çocukların ve bireylerin kas gelişimi için oldukça büyük önem taşır. Kas ve zihin gelişimlerine destek sağlayan aktiviteler büyük kas ve küçük kas gelişimleri olarak iki gruba ayrılır. Büyük kas motor aktiviteleri koşma, zıplama, denge sağlama ve çocuğun yaşına uygun olan sporların yapılmasıyla sağlanır. Küçük kas motor aktiviteleri ise tutma, kavrama, yazma, yırtma, kesme, yapıştırma gibi etkinlilerle gerçekleşir.

Psikomotor Gelişim Nasıl Sağlanır?

Psikomotor becerileri ve gelişimi bebeklik döneminden itibaren başlar. Gelişim dönemini anne ve babalar desteklerken aynı zamanda bebeklere koordine etme yeteneği kazandırılmış olur. Gelişim sağlanması sırasında resimli kartlar kullanılabilir ve çocukların çevreyi tanıması sağlanırken dilleri güçlendirilir. Gelişim dönemlerinde sınıflandırmalar sağlanır ve bağlantılar kurularak süreç desteklenir.

Psikomotor Gelişim Dönemleri Nedir?

Bebeklik zamanından itibaren başlayan psikomotor gelişim dönemleri refleks hareket dönemi, ilkel hareket dönemi, temel hareket dönemi, sporla ilişkili hareket dönemi olarak 4 gruba ayrılır. Refleks hareket dönemi 0-1 yaş arası olan bir dönem olup bebeğin davranışsal tepkiler dizisiyle doğmasıyla bağlıdır. İlkel hareketler dönemi 0-2 yaş arası olan dönemdir. Bu dönemde istemli hareketler ilk biçimini alır. Hareketlerin temeli bu dönemde oluşup sürünme, emekleme, yürüme, uzanma gibi eylemler sağlar. Temel hareketler dönemi 2-7 yaş arası olup temel becerilerin kazanıldığı bir dönemdir. Koşma, atlama, ayakla topa vurma gibi temel beceriler kazanılır. Spora ilişkin hareketler dönemi ise 7 yaş sonrası gerçekleşir. Bu dönem içerisinde sekme, sıçrama, atlama gibi temel aktiviteler performansın en üst seviyede olmasını işaret eder.

Psikomotor Bozukluk Nedir?

Duygu bozukluklarıyla ilişkili olan psikomotor bozukluklar anlamsız hareketler yapılmasına ve endişeli bir huzursuzluk hissi oluşmasına neden olur. psikomotor bozukluk yaşayan bireyler anlamsız ve hiçbir amacı olmayan hareketler yaparak gerginliğin fiziksel ifadelerini gösterir. Tekrarlayan ve amaçsız olan hareketler gösteren bireyler psikomotor bozukluk davranışlar gösterir.

Psikomotor bozukluk gösteren bireyler yerinde duramaz ve sakin kalamazlar. Bazı huzursuzluk gösteren belirtiler hissedilirken bıkkınlık oluşması, asabi, ağlamaklı, huzursuzluk, sürekli gerginlik yaşanması gibi belirtiler gösterir. Ciddi ve ilerlemesi durumunda bireyler kendilerine zarar verebilir. Bu nedenle mutlaka tedavi edilmesi ve ihmal edilmemesi gereken bir rahatsızlıktır. Yaygın bir şekilde görülen ve bireylerin kendine zarar vermesi olarak tırnaklardan derilerin çekilmesi, yanak içlerinin yenmesi, kan akana kadar dudakların ısırılması görülebilir. Nedenleri ise birçok farklı etkene bağlı olup madde bağımlılığı, depresyon, alkol yoksunluğu, panik ataklar olarak sıralanabilir. Bu şekilde psikomotor sorunları yaşayan kişilerin erken dönemde tedavi edilmesi ve ihmal edilmeden bir uzman hekime başvurulması rahatsızlığın ilerlemesini engelleyerek azaltmanın en etkili yoludur.

Next Post

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.