Elektronik Sigara Nedir? Elektronik Sigara Zararları

 

Elektronik Sigara Nedir?

Sigarayı bırakmak isteyenler arasında popüler olan elektronik sigara zararları ile gündemi meşgul ediyor. Bir nikotin alma yöntemi olan elektronik sigara, kolay sigara bırakma yöntemi olarak tiryakilerin gözdesi. Ancak gün geçtikçe elektronik sigaranın zararlı etkileri de açığa çıkmaya başladı. Elektronik sigara, içine konan ve içinde nikotin bulunan bir sıvıyı ısıtmakta olan ve bunu solunacak bir buhara çeviren bir cihazdır.

Elektronik sigaralar genellikle pil ile çalışır. Elektronik sigaraların e-buharlaştırıcı ya da e-sigara ve benzeri adları vardır. Yurt dışında oldukça fazla kullanılmakta olan bu eyleme “Vaping” ismi verilir. E-sigaraların tek kullanım veya tekrar doldurarak kullanılan çeşitleri mevcuttur. Bu sigaralarda kullanılmakta olan sıvılar tatlandırıcı, bitkisel gliserin, nikotin ve  propilen glikol  içerir. Peki elektronik sigara zararları nedir, daha detaylı inceleyelim.

Türkiye’de Elektronik Sigara Kullanım Oranları

Daha az zararlı olduğu ya da sigarayı bıraktıracağı inancıyla kullanılan elektronik sigara zararları, kurtulma yolları ve Türkiye’de kullanım oranlarıyla gündemde yer alıyor. İnternet ya da kaçak yolla satış nedeniyle Türkiye’de e-sigara kullanımı oluştu.  Fakat yapılmakta olan düzenleme ve bu düzenlemelerin uygulanması ile Türkiye’de e-sigara salgını yaşanmadı. Kullanım konusunda elde edilen veriler oldukça sınırlıdır.

Türkiye’de son yıllarda yapılan 2 çalışma sonrası elektronik sigara kullanım oranı yüzde 1,1 ve yüzde 1,9 olarak tespit edildi. Elektronik sigara deneyen kişi oranı ise her iki çalışmada yüzde13 olarak bulundu. Kısacası kontrol eden ve sınırlayan düzenlemelere rağmen ülkemizde de kaçak olarak oluşan sınırlı bir kullanıcı kesim mevcuttur.

Elektronik sigara Türkiye’de sigara (tütün) sayılmakta ve tanımlanan yerlerde kullanım yasağı içine girmektedir. Elektronik sigara zararları kabul edilmiş ve tütün ürünü sayıldığı için reklam yasağı bulunmaktadır. İnternette satılamaz, kargo ile taşınamaz. 2020 yılında çıkan bir karar ile e-sigara ve tüketimi sırasında kullanılmakta olan yedek parça, cihaz ve solüsyonlara ithalat yasağı konmuştur.


Elektronik Sigara Zararları

Elektronik sigaranın nikotin (sigara) bağımlılığını sona erdirdiği ispat edilememiştir. Ama e-sigaranın zararları bilimsel olarak kanıtlanmıştır. E-sigaranın akciğer, kalp ve mesane hücrelerinde DNA hasarına neden olduğu ve akciğer hücresinde DNA tamir genine zararlı olduğu belirlenmiştir.  Tütüne (sigara) has olan nitrozaminler, kanser yapıcı maddelerdir. Bu maddeler nikotinden oluştuğu için nikotin, e-sigara sıvısında ve buharındayken de nitrozaminler oluşur.

 E-sigara konusunda elde bilgiler elektronik sigaranın kanser yapıcı olduğunun ispatlar. Ayrıca elektronik sigaranın nikotini damar sertliğine neden olarak kriz olmasını çabuklaştırmakta ve kalp hastalıklarına yakalanma riskini arttırmaktadır. Elektronik sigara zararları arasında damar sağlığı ve damarları döşeyen ayrıca işlevinde başrol oynayan endotel tabakaya zarar verir.  Elektronik sigaranın kısa zamanlı kullanılmasında dahi endotel işlevleri bozulur.

E-sigara vücuda çabuk bir şekilde nikotin sağlama özelliğine sahiptir. Bu özelliği ile nikotin bağımlılığının tedavisi sırasında kullanılan ve vücuda nikotini yavaş bir şekilde veren nikotin sakızları ve bantları gibi ilaçlardan farklıdır. Sigara bırakmak için e-sigara kullanmak gerçekte kullanılan sigaranın markasını değiştirmektir. Bu yönteme başvuranlar genellikle bir süre sonra hem e-sigara hem de sigara (tütün) kullanır.

Sigara ve elektronik sigarayı birlikte kullanan kişilerde ise myokard infarktüsü (kalp krizi) riski, yalnız e-sigara kullananlara göre 2 kat daha fazla olarak tespit edilmiştir. E-sigara, sigarayı bırakmaya faydalı olmadığı gibi ikili kullanım şekline yol açmakta ve myokard infarktüsü riskini çoğalttığı ve zararlı olduğu belirlenmiştir. Elektronik sigara zararları içinde en basiti e-sigaraya başvuranların sigara bırakma oranı oldukça düşüktür. 

Elektronik sigaralar yüksek ısıda oluşan buharın içe çekilmesi sonucu çok fazla zehirli maddeyi akciğerlere ulaştırır. E-sigaranın bağımlılık yapma özelliği çok fazladır. Esrar kullanımını arttıran bir cihaz olarak da belirlenmiştir. ABD’de yüzlerce gencin e-sigara sebebiyle  akciğer hastalığına yakalanmış olması elektronik sigaranın kısa zamanda ne kadar büyük zarar vereceğinin delilidir.

Elektronik sigara kanser ve kalp gibi uzun bir zaman sonra ortaya çıkan hastalıklar açısından da çok büyük bir tehdittir.  Koku ve tat veren maddelerle ve akciğerler vasıtasıyla kısacası en hızlı şekilde nikotin almaya aracılık eder.

Elektronik Sigara Böbreklere Zarar Verir Mi?

Elektronik sigaranın böbreklere zararları bilimsel olarak tespit edildi. E- sigara böbrek arteri  ve dalında aterosklerozu kolaylaştırır. Bu da böbrek arterinde darlık ve buna bağlı olarak kan basıcının artmasına neden olabilir. Ayrıca böbrek arterinde oluşan darlık nedeniyle böbrekte kanlanma azalabilir ve buna bağlı böbrek yetersizliği gelişebilir. E-sigara damar endotelinin çalışma düzenini bozarak ateroskleroz gelişimini arttırır.

Elektronik sigara zararları böbrekte geri dönülmez sorunlara yol açabilir. Kan basıncını arttırmasına ilave olarak böbrek damarlarında ki direnci de arttırarak böbrek fonksiyonlarının azalmasına yol açar. Ayrıca elektronik sigara idrarda bulunan albümin atılımını çoğaltır. İdrarda ki albümin atılımının çoğalması ise böbrek yetmezliğinin habercisi hem de damar ve kalp hastalıklarının belirtisidir.

Elektronik Sigara Dumanı Zararları

Elektronik sigaranın buharı oldukça zararlıdır. Zira buhar hücreye zarar veren serbest radikal ve küçük parçacıklar içerir. Bu özelliği nedeni ile elektronik sigara kullanıcılarına zarar verme oranı çok yüksektir. Elektronik sigara sıvısında tat, koku verici ve pekiştirici maddeler yaygın bir şekilde kullanılır.  Özellikle elektronik sigaraya koku ve tat veren maddeler konusunda seçenekler oldukça fazladır. Bu durum ise elektronik sigara dumanının kullanıcıya verdiği zararı arttırmaktadır.

DA karamel, kakao, kahve, alkollü içecekler, tereyağı ve benzeri gıda ürünlerinde de bulunan bir maddedir. DA, sindirim sistemi yoluyla alındığı zaman zararsız olmasına rağmen solunarak akciğerlerden alındığı zaman solunum sistemini bozan bir güce sahiptir. DA akciğerlerde küçük hava yollarında tıkanma, daralmalarla geri dönüşü olmayan bir akciğer hastalığına yol açar.

Günümüzde elektronik sigara zararları arasında sigaranın buharının verdiği zararlar göz ardı edilemez bir hale gelmiştir. Mesela son derece masum gözüken mentollü e-sigara buharında eucalyptol ve pulegon bulunur. Bu maddelerin bağımlılık yapıcı özelliği oldukça fazladır. Zararlıdır ve nikotin bağımlılığı için yapılan tedavide etkisizdir.

Unutulmamalıdır ki elektronik sigara, kimyasal maddeleri ve nikotini sigara benzeri içe çekme vasıtası ile sıvıya ait buhar içinde veren ve pille çalışan bir cihazdır. Elektronik sigara zararları içinde bulunan sıvının buharı şunları içerir: Propilen glikol, nikotin, koku-tat veren katkı maddesi, dietilen glikol, başka katkı maddeleri, tütüne has kanser yapan nitrozaminler ve ısı altında oluşmakta olan akrolein, glisidol, aset aldehid, asetol gibi maddeler bulunur.

Previous Post
Next Post

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.