Ergoterapi Nedir? Pediatrik Ergoterapi Hakkında Her Şey

Ergoterapi Nedir?

Ergoterapi özel ihtiyaçları bulunan bireyler için geliştirilmiş bir sağlık hizmetidir. Kalıtsal hastalıkları bulunan, nörolojik rahatsızlıklar yaşayan ve toplumsal hayattan farklı nedenlerle kısıtlanmış kişilere hizmet veren bir alandır. Ergoterapi nedir dendiğinde psikolojik hastalıklar başta olmak üzere toplumsal hayata katılımı ve bireysel bağımsızlığı kazanmaya yardımcı olan bir tedavi şeklidir denebilir.

Ergoterapi Ne İş Yapar?

Ergoterapi bir tedavi şekli olup bu alanda ergoterapistler çalışarak insanlara fayda sağlamaya uğraşırlar. Psikolojik ve farklı nörolojik rahatsızlıklar yaşayan kişiler için destek sağlayan bu alan yetenek kazanmaları ve yeteneklerini geliştirmelerini sağlamak için insanlarla, toplumla uğraşılar. Birebir, grup ve toplulukla iş birliği içerisinde bilgi ve deneyime sahip olunması amaçlanır. Kişilerin olumlu sonuç alabilmesi aşamasında mutlaka aktif bir şekilde çalışmalara katılmalıdır.

Pediatrik Ergoterapi Nedir?

Ergoterapi nedir sorusu alt alanlara da ayrılır. Pediatrik ergoterapi çocuklarda özel eğitim uygulamaları için fayda sağlayan bir uygulamadır. Büyüme ve gelişmeleri geri olan, bu süreci etkileyen rahatsızlıklar çocukların günlük eylemlerini olumsuz etkileyeceğinden mutlaka özel bir destek alınmalıdır. Bu süreçte pediatrik ergoterapistlerden destek alınarak sürecin kolay ve olumlu bir şekilde geçirilmesi sağlanabilir. Pediatrik süreçte görülen sorunlar ileride yer alan dönemlerde büyük problemler oluşturacağından mutlaka destek alınması gereken özel dönemler arasında bulunur.

Ergoterapi Uzmanları Nerede Çalışır?

Ergoterapi uzmanları için çalışma alanları fark etmeden her ortamda ve her şekilde çalışabilmeleri söz konusudur. Çalışma alanları ve çalışma grupları içerisinde yer alan ergoterapistlerin çalışma alanları genellikle hastane, klinik, huzurevi, özel okullar, adli kurumlar, sağlık merkezleri ve özel şirketlerdir.

Ergoterapi uzmanlarının çalışma alanları genellikle rehabilitasyon merkezleri, mülteciler, engelli bireyler ve LGBTİ bireyler olarak bilinir. Tüm destek verdikleri alanlarda başarılı sonuçlar alan ergoterapistler süreçleri boyunca bireyler üzerinde olumlu etkiler yaratarak topluma kazanması aşamasında büyük destek sağlarlar. Aktif olarak bireylerin sağlık hizmetinden faydalanması olumlu etkilerin kısa sürede alınmasına fayda sağlar.

Türkiye’deki Ergoterapi Merkezleri

Türkiye’de yer alan ergoterapi merkezleri devlet hastanelerinde ve özel merkezlerde olmak üzere her ilde mutlaka bulunur. İnternet üzerinde il seçimi yaparak ergoterapi desteği veren kurumları kolaylıkla görebilmek mümkün olup genellikle rehabilitasyon merkezleri içerisinde yer alan bir sağlık hizmetidir.

Previous Post
Next Post

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.