Ferritin Nedir? – Ferritin Düşüklüğü Tedavisi

Ferritin Nedir?

Ferritin nedir kelimesine yanıt olarak; Ferritin vücutta yer alan bir madde olup demirin çözünebilmesi, depolanabilmesi ve salınımlarından sorumludur diyebiliriz. Demir deposu olarak anılan ferritin miktarını ölçebilmek için ferritin testi yapılmalıdır. Ferritin içerisinde yaklaşık 4500 adet demir molekülü bulunmasından dolayı demir deposu görevi yapar. Yaş ve cinsiyete göre ferritin değerleri değişkenlik gösterse de sağlıklı olan kadınlarda 200/20 iken erkeklerde 500/20 olarak bulunur.

Bağışıklık sistemiyle alakalı olan hücreler ve kemik iliklerinde bol miktarda bulunan ferritin protein kompleksi olarak demir miktarının ne kadar olduğunun anlaşılmasına da yardımcı olan bir değerdir.

Ferritin Düşüklüğü Nedir ve Ferritin Neden Düşer?

Ferritin düşüklüğü demek normal değerlerin altında bir sayının çıkması sonucu demir depolarının boş olması anlamına gelir. Kansızlık olarak bilinen demir eksikliği ise alyuvar üretimini olumsuz bir şekilde etkiler. Demir eksikliği anemisi ortaya çıkarak ciddi sağlık sorunları oluşturacağından ferritin düşüklüğü dikkate alınması gereken bir durumdur.

Çay ve kahvenin fazla miktarda tüketilmesi, düzensiz bir şekilde beslenme, adet dönemlerinin sancılı geçmesi, çölyak hastalığı, c vitamini eksikliği, kan kaybı, mide ve bağırsak sorunları gibi etkenler ferritin düşüklüğüne neden olabilir.

Ferritin Yüksekliği Nedir ve Ferritin Neden Yükselir?

Ferritin yüksekliği düşük olması kadar önem taşır ve ciddi sağlık sorunlarına neden olması açısından oldukça önemlidir. Aşırı alkol tüketimi nedeniyle oluşan karaciğer hastalıkları, lösemi, diyabet ve hepatit C hastalıkları ferritin yükselmesine neden olabilen ciddi rahatsızlıklardır.

Ferritin yükselmesi cinsel isteksizlik, çarpıntı, eklem ağrıları, kilo kaybı gibi belirtileri gösterir ve önemsenmesi gereken belirtilerdendir. Ferritin seviyesinin kontrol altında tutulabilmesi ve düşürülmesi için uzman hekimlere başvurulması önem taşırken kan bağışı da vücutta fazla olan demiri azaltan bir yardımcıdır.

Kahve ve yeşil çay tüketimi, egzersizlerin uzun süreli yapılması, çinko ve magnezyum takviyeleri alınması demir emilimini azaltan etkenlerdendir.

Ferritin Testi Nasıl Yapılır?

Ferritin miktarı hücrelerde ve az miktarda kan dolaşımında yer alır. Demir depolanmasına yardımcı olan bu proteinin laboratuvar ortamlarında ölçülmesi mümkündür. Demir miktarının anlaşılması için yapılan ferritin testi kan alınmasıyla sağlanır ve hastanın sonuçları laboratuvar ortamında incelenerek uzman hekimlere ulaştırılır. Sonuçların değerlendirilmesi sonrasında gerekli tedaviye vakit kaybedilmeden başlanması sağlık sorunlarının önüne geçebilecek önemli bir etkendir.

Test yapılmadan önce 12 saat bir açlık gerekli olup yalnızca su içilmesine izin verilir. Herhangi bir sorun oluşmaması ve yoğunluğa bağlı olarak 4 saat sonunda neticelenen bir testtir. Hasta olunup olunmaması önemli olmayıp rutin kontrollerde mutlaka kontrol edilmesi önem taşıyan bir değerdir.

Ferritin Düşüklüğü Belirtileri

Ferritin miktarının düşmesi demir eksikliğini işaret ederken aynı zamanda kişilere göre değişkenlik gösteren birçok farklı belirtisi bulunur. Kendini halsiz ve bitkin hissetme, soluk cilt rengi, toprak ve kireç yeme isteği, iştahsızlık, tırnak güçsüzlüğü ve parmak uyuşması, huzursuz bacak sendromu gibi durumlar düşük ferritinin belirtileridir. Bu belirtiler düşük ferritin miktarına bağlı olarak oluşup öncelikle nedenlerin belirlenmesi için test yaptırılarak erken dönemde bir uzman hekime başvurulması önem taşır.

Ferritin Düşüklüğü Tedavisi

Ferritin düşüklüğü tedavisinde mutlaka öncelikli olarak altta yatan nedenlerin belirlenmesi gereklidir. Nedenlerin ortadan kaldırılması hastalığa dönüşmeden ve ilerleme göstermeden erken zamanda müdahale edilebilmesine fayda sağlar. İlaçlar, demir takviyeleri ve beslenme düzeni oluşturulması şeklinde farklı tedavilerle ferritin tekrar olması gereken değere yükseltilebilir.

Kırmızı et tüketimi arttırılarak, çay ve kahve azaltılması demir değerlerine olumlu etkilerde bulunur. C vitamini bol miktarda alınması, güçlendirilmiş tahılların tüketilmesi, demir yönünden zengin olan besinlerle beslenme sağlanması gerekli demir miktarının vücuda alınmasında fayda sağlar.

Previous Post
Next Post

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.