Gebliz Nedir? Gebliz Şifre Alma

Gebliz Nedir?

 Gebeliği İzleme Sistemi’nin kısaltılmış adı olan Gebliz’e karşı bazı kesimlerden tepki yükseliyor. Gebliz, İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü’nün tarafından geliştirilen bebek, gebe ve loğusa izleyen sistem. 2008’de devreye sokulan bu uygulama gecikmeli de olsa fark edildi ve sakıncaları hakkında tartışmalar başladı. Gebliz sistemi kapsamında kadın gebelik testi yaptırdığı zaman hemen izlemeye alınır.

Sağlık Bakanlığı tarafından gebelik test sonucu aile hekimine gitmesi için merkezileşir. Kadın gebelik testi yaptırdığı sırada doldurduğu formda bulunan “mahremiyet butonu” nu işaretlemez ise evine telefon edilir ya da eve gidilerek hane halkına bilgi verilir. Bu mahremiyet butonu kısa süredir devrede. Bu nedenle bunca zaman “hasta bilgilerinin gizli olmaması” ve şimdi de “isteğe bağlı olması” tepki çekiyor.

Gebliz Şifre Alma Nasıl Yapılır?

Aile hekimleri, Gebliz şifrelerini bağlı oldukları halk sağlığı il admininden alabilir. Firmalar gebliz şifre ve kullanıcı adını sağlıknetkullanıcı@sağlık.gov.tr adresinden alabilir. Hastaneler şifre ve kullanıcı adlarını ve kurum kodlarını sağlıknetkullanıcı@sağlık.gov.tr adresinden alabilir. Halk sağlığı ve il sağlığı il adminler yine sağlıknetkullanıcı@sağlık.gov.tr adresinden alabilir.

Gebliz Sisteminde Hangi Hizmetler Var?

Gebeliği İzleme Sistemi’nin kısaltılmış adı olan Gebliz’in temel hedefi çocuk ve anne sağlığını takiptir. Uzmanlar bütün çocuk hastalıklarını ve kadın hastalıklarını bu sisteme kayıt yapar. Bir gebe hastaneye gittiği zaman anında bu sisteme kaydı yapılır. Ve gebeliği sürecinde aile hekimi takibini yapar.

 Eğer gebelik, takip edilmek  ya da kürtajın bilinmesi istenmiyorsa form doldurularak “mahremiyet butonu” nun işaretlenmesi gerekir. Böylece Gebliz sistemi içinde isme ve adrese “ulaşılmaz” kaydı konur. Bu konuda doktora bilgi verilir, mahrem kalma isteği belirtilir. Gebliz sistemi kadın hastalıkları, gebelik, kürtaj, doğum, lohusalık ve çocuk hastalıkları hakkında her türlü bilgiyi kaydeder.

 Sistemde kayıtlı olan bu bilgiler aile hekimi ya da hastaneler tarafından hasta yararına kulanılır.

Gebliz Nasıl Kullanılır?

Gebliz, gebeliği izleme uygulamasının kısaltılmış adıdır. Gebliz aynı zamanda hamile ve bebekleri izleme sistemi olarak da ifade edilir. Bu sistemin hastanelerde kullanılması büyük fayda sağlar. Bu uygulama ile çocuk ölümleri azaldı, sağlık sorunları erken teşhis edildi, olumsuz sonuçların önüne geçildi. Bu durum araştırma raporlarıyla tespit edildi.

 Gebliz’de kadın ve çocuk bilgileri kayıt edilir; yapılan testler, tespit edilen hastalıklar, kullanılan ilaçlar, hastalık sürecinde yaşanan problemler ve buna benzer tüm bilgiler.  Aile hekimine ya da herhangi bir sağlık kurumuna gidildiğinde bu sistemle kadın ya da çocuk hakkındaki tüm bu bilgiler elde edilir.

Previous Post
Next Post

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.