Göbek Düşmesi Belirtileri Ve Zararları

Göbek Düşmesi Nedir?

Kişilerin yaşam kalitesini etkileyen ve beklenmedik bir şekilde oluşan göbek düşmesi bir hastalık olup mutlaka tedavi edilmelidir. Göbek kaçması da olarak adlandırılan bu hastalık birçok nedene bağlı olarak oluşurken birçok farklı belirtiyle ortaya çıkar. Tekrarlama olasılığı yüksek olan göbek düşmesi için egzersizlerle önleme mümkün olabilirken zaman zaman göbek fıtığıyla karıştırılabilen bir durumdur.

Göbek Düşmesi Belirtileri – Göbek Düşmesi Nasıl Anlaşılır?

Göbek düşmesi aniden gelişen ve birçok farklı belirtisi bulunan bir rahatsızlıktır. En önemli olanı ise mide bölgesinde iltihaplanmanın görülmesidir. Yaygın belirtiler arasında karın bölgesinde ağrı, şişkinlik oluşması, morarmalar ve kramplar, dik durmakta zorlanma ve nefes darlığıdır.

Göbek düşmesine bağlı olarak hastalar yürümekte zorlanarak dik duramayabilirler. Göbeğin dışarı doğru çıkması da bir belirti olup göbek fıtığıyla karıştırılabilir. Bu nedenle mutlaka herhangi bir belirti görülmesi durumunda mutlaka bir uzman hekime muayene olunmasında fayda vardır.

Göbek Düşmesi Neden Olur?

Göbek kaçması ya da düşmesi birçok farklı nedene bağlı oluşsa da en yaygın olan karın kaslarının zorlanmasıdır. Karın kaslarının gerilmesi, ek baskı olarak öksürme ve hapşırma gibi kontrolsüz hareketler sonrasında göbek düşmesi görülebilir. Bazı durumlarda fıtıktan dolayı da gelişen göbek düşmesi hastalığı doğumla beraberde ortaya çıkarken kadın ya da erkek fark etmeden herkes de görülebilen bir hastalıktır.

Göbek Düşmesinin Zararları

Göbek düşmesi mutlaka tedavi edilmesi önem taşıyan bir hastalık olup altta yatan nedenlerin belirlenmesi için muayene olunarak tanı konmalıdır. Sindirim sistemi sorunları başta olmak üzere cinsel sorunlar ve sinir sistemi sorunları oluşması gibi birçok zararı bulunur. Kişilerin göbek düşmesi sonrası yaşadığı ağrıların yanı sıra gündelik yaşamları olumsuz yönde etkilenebilir. Stres, uyku bozuklukları, sinirlilik oluşması gibi zararlar diğer organları da etkileyerek yaşamı olumsuz yönde etkileyecek nedenler oluşturur.

Göbek Düşüklüğü Tedavisi

Göbek kaçması ya da düşüklüğü için geliştirilmiş kesin bir tedavi yoktur. Bu hastalık için evde bireysel uygulanacak geleneksel yöntemler bazı durumlarda işe yararken mutlaka altta yer alan nedenlerin belirlenerek ortadan kaldırılması önem taşır. Soğuk terapi ya da sıcak terapi uygulanabilecek evdeki yöntemlerden olup dinlenmek en etkili tedavi şeklidir. Hastalığın şiddetine bağlı olarak ağrı kesici ya da antibiyotik kullanımı önerilebilirken karın kaslarını kuvvetlendirici egzersizlerin yapılması da hastalığın ağrılarını hafifletecek özelliktedir.

Göbek fıtığı sonrasında gelişen bir göbek düşmesi söz konusu ise nedenlerin belirlenmesinin ardından cerrahi bir müdahale uygulanabilir. Mutlaka muayene olunarak uzman hekimlerin önerdiği tedavi şekli uygulanmalıdır. Yanlış tedaviler bazı durumlarda ciddi hayati riskler oluşturacağından uzman hekim eşliğinde süreç yönetilmeli, iyileşme süreci hızlandırılmalıdır.

Previous Post
Next Post

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.