Göz Seğirmesi Neden Olur?

Göz Seğirmesi Neden Olur?

Göz kaslarında bir sorun oluştuğunu işaret eden göz seğirmesi çok yaygın olarak görülen bir sağlık sorunudur. Göz seğirmesi göz kapağındaki kasların ani ve tekrarlayan kasılmaları olarak tanımlanır. Her iki göz kapağında olabileceği gibi tek göz kapağında da görülebilen bir sağlık problemidir. Genel olarak uykusuzluktan kaynaklı olarak görülse de yorgunluk ve göz hastalıklarına bağlı olarak gelişen bir rahatsızlıktır. Kesin bir nedeni olmayıp ciddi sağlık sorunları oluşturmaması için mutlaka erken dönemde göz doktoruna muayene edilmesinde fayda bulunur. Göz seğirmesi neden olur inceleyelim.

Göz Seğirmesi Nedenleri

Göz seğirmesi sağ ve sol göz olmak üzere bazı durumlarda da her iki gözde görülebilen bir kas spazmıdır. Neden kaynaklı olduğu tam olarak bilinmese de birçok farklı nedene bağlı olarak gelişebilir. Genel açıdan bakıldığında nedenleri arasında yorgunluk, uykusuzluk, göz alerjileri, göz enfeksiyonları sayılabilir. Bu nedenlerin yanı sıra bazı ilaçların yan etkileri, kafein ve alkol kullanımı da göz seğirmesine neden olan etkenler arasındadır. Göz seğirmesi nadir olarak da beyin tümörlerine bağlı olarak gelişebilir. Göz kasılmaları olarak adlandırılan seğirmeler dikkate alınarak altta yatan nedenlerin bulunarak tedavi edilmesi amacıyla göz doktoruna muayene olunması ilerlemeden önlem alınmasında faydalı olacaktır.

Göz Seğirmesi Nasıl Geçer?

Göz seğirmeleri acı vermeyen ve günlük yaşamı etkilemeyen bir sağlık sorunudur. Bazı durumlarda tedavi edilmesine gerek duyulmadan kendiliğinden geçmesi beklenir. Kendiliğinde geçmeyen ve rahatsızlık vermeye başladığı zamanlarda tedavi edilebilmesi amacıyla göz doktoruna başvurulmalıdır. MR ve nörolojik muayene sonrasında hastalığın teşhisi konur, tedavi süreci başlar. Tedavi sürecinde altta yatan göz seğirmesi nedenleri incelenerek bu nedenler ortadan kaldırılmalıdır. Bu sayede göz seğirmesi geçebilir. Detaylı bir şekilde göz muayenesi olunduktan sonra 3 haftayı geçen seğirmeler için göz hastalıkları araştırılarak tedavi süreci başlatılmalıdır.

Hamilelikte Göz Seğirmesi Neden Olur?

Hamilelik dönemi oldukça stresli bir dönem olmasından dolayı bazı sağlık sorunları oluşabilir. Göz seğirmesi bu sağlık sorunları arasında yer alıp yorgunluk, uyku eksikliği, hamilelik stresi başta olmak üzere magnezyum, kalsiyum ve D vitamini eksikliği gibi vitamin eksikliklerinde de kaynaklı olabilir. Susuz kalmamaya ve bol bol dinlenmeye dikkat etmek, vitamin ve mineral takviyeleri almak önem taşır.

Previous Post
Next Post

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.