Halsizliğe Ne İyi Gelir ? – Halsizlik Neden Olur?

Halsizliğe Ne İyi Gelir?

Çağımızın hastalığı halsizliğe ne iyi gelir, sorusunun cevabı popülerliğini halen koruyor.  Yaşam kalitesini düşüren ve yaşam temposunu etkilemekte olan halsizlik bazı sağlık problemleri, yaşam tarzı ve tüketilmekte olan besinlerle yakın ilişkilidir. Bu sebeplerin temelinde yetersiz besin temini bulunur.

Halsizliğin kısa zaman içinde giderilmesi için ceviz, en fazla balık, semizotu, lahana ve chia tohumunda bulunan omega 3 içeren bu besinler tüketilmelidir.  Ayrıca C vitamini, D vitamini, B9 vitamini alınmalı, kahvaltı atlanmamalı, yeterince su içilmelidir. Eğer halsizlik nedeni ruhsal sorunlar veya depresyon gibi hastalıklar ise her gün beyaz çay ya da bir fincan yeşil çay içilir. Peki halsizliğe ne iyi gelir?

Halsizlik Neden Olur?

Halsizliğe ne iyi gelir, sorusu ardından halsizlik neden olur, sorusunu getirir. Halsizlik psikolojik ve fiziksel sebeplere dayalı olan bir güç kaybıdır. Çoğu halsizlik grip, soğuk algınlığı, stres, uykusuzluk, aşırı kafein, çok çalışma, kötü beslenme sebebiyle olur. Bu tarz halsizlikler yeterince dinlenildiğinde geçer. Ancak geçmeyen halsizlikler bir hastalığın belirtisi olabilir.

Kalp hastalıkları, alerjiler, KOAH, depresyon, anemi, karaciğer ve böbrek hastalıkları, viral- bakteriyel enfeksiyonlar, fibromiyalji, romatoid artrit ve uyku apnesi de halsizliğe sebep olur. Halsizliğin diğer nedenleri ise şöyle sıralanabilir: Sinir ve kas yaralanmaları, sinirleri ve kasları etkileyen hastalıklar, saman nezlesi (Alerjik rinit), toksinler, B12 eksikliği, diyabet, aşırı dozda ilaç ve vitamin kullanımıdır.

Halsizliğin neden olduğu diğer hastalıklar triod hastalıkları, kanser, kemoterapi, gıda alerjisi, çölyak hastalığı, felç, stres, dehidrasyondur.  Bu nedenle devam eden halsizlik durumlarında doktora danışılması gerekir. Zira halsizliğe ne iyi gelir, sorusunun cevabı doktor kontrolünde bir tedavi de olabilir.

Hamilelikte Halsizliğe Ne İyi Gelir?

Hamilelik sürecinde vücutta bulunan hormon seviyesi önemli ölçüde yükselir. Daha fazla kan üretilir, kalp atışları hızlanır, kan şekeri düşer, metabolizma enerji yakar. Ayrıca psikolojide oluşan değişiklikler ve bazen yaşanan doğum korkusu halsizliğe neden olur. Hamilelikte halsizliğe iyi gelen şeyler ise şu şekilde sıralanır:

  • Bol sıvı alımı halsizliğe iyi gelir. Her gün 2 litre su tüketilmelidir.
  • Dinlenmeye vakit ayırmak, ayaklar yüksek bir yere uzatılır.
  • Düzenli beslenmek, her gün yeterince kalori alımı olmalıdır.
  • Demirden yana zengin olan gıdalarla beslenme. Yeşil yapraklı sebzeler, kuru baklagiller, kuru yemişler ve pekmez ağırlıklı beslenme.
  • Sık sık yemek yemek. Günde 6 öğün şeklinde beslenilir, kesinlikle öğün atlanmaz.
  • Hamilelikte halsizliğe ne iyi gelir, sorusunun bir diğer cevabı da şeker tüketimini azaltmaktır.
  • Uykusuzluğa dikkat etmek, yeterli uyumak halsizliğe iyi gelir.
  • Spor yapmak özellikle egzersiz yapmaktır.

Baş Ağrısı ve Halsizlik Ne Anlama Gelir?

Halsizlik ve baş ağrısı beraber olduğunda bu durum demir eksikliğinin bir belirtisi olabilir. Genellikle hasta olan kişinin hikayesi ve yapılan fiziksel muayene hastalığa tam teşhis koysa da bu tür durumlar stres ve depresyondan kaynaklanabilir. Tedavi de stresli durumu olabildiğince yok etmeye ya da stres oluşturan konuda çözüm üretmeye dayanır.

Baş ağrısı ve halsizlik bir hastalık anlamına gelebilir, bunlar takip edilmesi gereken sinyallerdir. Böyle bir durumda halsizliğe ne iyi gelir, sorusunun cevabı öncelikle dinlenmek yeterli uyumak, egzersiz yapmak ve dengeli beslenmektir. Ancak devam eden halsizlik ve baş ağrısı karşısında mutlaka doktora gidilmesi tavsiye edilir.

Previous Post
Next Post

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.