Kelebek Hastalığı Nedir? – Lupus Kelebek Hastalığı

Kelebek Hastalığı Nedir?

Kelebek Hastalığı, bir otoimmün, yani bağışıklık sistemi hastalığıdır. Burunun her iki tarafında oluşan kızarıklıklar, bu hastalığın en belirgin özellikleri arasındadır. Ancak bazı durumlarda böyle bir belirti de görülmeyebilir. Kısacası bağışıklık sisteminin yanlış çalışması ile birlikte  kendi dokuları ile mücadele içine girmesi sonucunda ortaya çıkan hastalıklardan bir tanesidir.

Lupus Kelebek Hastalığı Neden Olur?

Lupus Kelebek Hastalığı ortaya çıkma sebebi tam olarak henüz bilmiyor. Genetik faktörlerin etkili olabileceği gibi bazı kesin olarak bilinen diğer faktörlerin de etkili olduğu bir gerçektir. Bunların başında ise stres, ultraviyole ışınlar, röntgen çekimleri, geçirilen enfeksiyonlar ve kullanılan bazı ilaçların yaptığı yan etkiler de hastalığı tetikleyici etkenlerdir.

Kelebel Hastalığı Belirtileri

Kelebek Hastalığı, birçok sistem belirtisi ile kendini gösterebilir. Görsel olarak ise burun kısmında her iki yanda kelebek şeklinde oluşan kızarıklık en belirgin olan ve hastalığa da ismini veren belirtidir. Diğer bulgular ise; kan tahlilleri, sindirin sistemi bulguları, sinir sistemi bulgularıdır. Ayrıca kas ve eklem ağrıları da bu hastalıkta baş gösterir.

Kelebek Hastalığı Tedavisi

Kelebek hastalığı ile ilgili kesin bir tedavi olmamakla beraber hastalığı hafifletici yöntemler mevcuttur. Ancak erken teşhis oldukça önemlidir. Hastalığın ilerleme durumu ve de verdiği belirtiye göre antibiyotik tedavisi ve diğer diyetle alakalı tedaviler uygulanabilir. Bağışıklığı bastırıcı steroid tedavisi de hastalık için olumlu sonuç verir.

Kelebek Hastalığı Bulaşıcı Mıdır?

Kelebek Hastalığı Bulaşıcı bir hastalık değildir. Bu hastalığa maruz kalan kimseler hiç çekinmeden başkaları ile olan ilişkilerini devam ettirebilirler. Bulaşma erişkinden dolayı bir tedirginlik yaşanması siz konusu gerekiyor. Bulaşıcı olmayan bu hastalık erken teşhis edildiği ve uygulamada dikkat edildiği sürece kontrol altında tutulabiliyor.

Kelebek Hastalığı Anne Karnında Belli Olur Mu?

Tip dilindeki ismi,  Sistemik Lupus Eritematozus yani SLE olan Kelebek Hastalığı, anne karnında teşhis edilemez. Bununla ilgili bir araştırma da henüz söz konusu değildir. Kelebek hastası olan kadınların hamile olması da büyük risk taşıyor. Buna bağlı olarak hamilelikten önce kullanılan kontrol haplarının da yine doktor kontrolünde alınması gerekiyor.

Previous Post
Next Post

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.