Önemli Kanseri Belirtileri – Mide Kanseri Nedir?

Mide Kanseri Belirtileri

Kanser; birçok organda bulunabilen;  vücutta bulunan serbest radikallerin fazlalaşması ile ortaya çıkan kötü huylu urlardır. Vücudun birçok yerinde oluşabilir ve pek çok çeşidi mevcuttur. Çeşitleri fazladır fakat özellikleri aynıdır. Yani kontrolsüz bir şekilde hızlı olarak çoğalmaya başlar. Mutlaka tedavisi yapılmalıdır ve tedavi edilmediği takdirde ölüme sebebiyet verebilir. Günümüzde 200 den daha fazla kanser çeşidi mevcuttur. Fakat çok ciddi olarak bilinen ve tedavi edilmezse ölüme sebep olan kanser türleri meme, kolon, karaciğer, mide ve akciğer kanserleridir. Peki, kanser neden meydana gelir? Mide kanseri nedir ve mide kanserinin belirtileri nedir şimdi onu inceleyelim.

Genellikle sigara, alkol, çok fazla radyasyona maruz kalma, kilo, bağışıklık sisteminin düşük olması, hormonlar, sağlıksız beslenme gibi sebeplere bağlı olarak meydana gelebilir.

Mide Kanseri Nedir

Mide kanserleri günümüzde en çabuk yayılan ve en sık rastlanan kanser türlerinden biridir. Beslenme alışkanlıkları, çevresel faktörler genetik faktörler ve cinsiyete bağlı olarak meydana gelebilir. Mide kanserinin erken teşhis edilmesi son derece önemlidir. Mide bölgesinde bulunan serbest radikallerin fazlalaşması sebebiyle ortaya çıkar. 

İlerlemiş Mide Kanseri Belirtileri

Mide kanseri ilk evrelerinde ise bazen çok fazla belirti vermeyebilir. Ancak hastalık ilerlediğinde daha fazla belirti sağlar. Belirti meydana geldiğinde ise hemen bir hekime başvurmak ve gerekli testleri yaptırmak şarttır. Peki ilerlemiş mide kanseri belirtileri nedir? 

  • Midede sürekli meydana gelen ağrı
  • Erkenden doyma hissi
  • Kanama meydana gelmesi
  • Yutma güçlüğü oluşması
  • İştahta azalma
  • Kusma ve bulantı
  • Karında meydana gelen ağrı
  • Kilo kaybı yaşanması

Mide Kanseri Tedavisi

Birçok kanser türünde tedavi yöntemi radyoterapi ve aynı zamanda kemoterapidir. Mide kanserinin tedavisi de aynıdır.  Hastanın sağlık durumu bu tedavi için önemlidir. Kanser hastalığının erkenden teşhis dilmesi büyük önem taşımaktadır. Erken teşhis edildiğinde tedavisi de kısa zamanda sonuçlanır. Eğer hastalık ileri düzeye ulaşım sağladıysa cerrahi müdahale gerekecektir.

Kanser hücrelerinin büyümesini engellemek için ve aynı zamanda tümörü yok etmek için cerrahi müdahale gerekir. Cerrahi müdahale ile tümör alınır. Genellikle mide kanseri için radyoterapi kullanılır.  Radyoterapi; kişide bulunan tümörün küçülmesini ve aynı zamanda yok olmasını sağlar. Bunun için düzenli bir şekilde yapılması gerekir.

Mide Kanseri Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Mide kanseri ameliyatının başarılı bir şekilde sonuçlanması için kanserin evresi büyük önem taşımaktadır.  Aynı zamanda hekiminde profesyonel olması gerekmektedir.  Öncelikle ameliyattan önce gerekli olan bütün kan testleri yapılmalıdır. Daha sonra ise; hasta psikolojik olarak rahatlatılır. Eğer hasta kan sulandırıcı bir ilaç alıyor ise ameliyattan önce bırakması gerekir.  6 saat öncesinden beslenmeye ara verilir. Alkol ve sigara kullanımı sonlanır. Daha sonra ise damar yolu açma işlemi uygulanır. Solumasında sıkıntı olmaması için solunum cihazı takılır.  Bunun ardından genel anestezi uygulamasına geçilir.

Mide kanseri ameliyatı en az 2 saat en fazla 5 saat sürer.  Bu durum açık veya kapalı ameliyata göre değişiklik gösterir. Ameliyat esnasında kanda pıhtılaşma olmaması için hasta olan kişiye kompres çorabı giydirilmektedir. Daha sonra ise hastanın göğüs bölgesine EKG takılır.  Karın bölgesine bir kesi açılır.  Midede bulunan tümör tamamen temizlenir. bunun ardından ise kesi alanı yapıştırılır veya dikim işlemi gerçekleştirilir. Bu ameliyatın ardından hastanın çok dikkatli olması ve bol bol dinlenmesi gerekir. ameliyattan sonra hasta da; ishal, karın ağrısı, mide ekşimesi, mide bulantısı, akıntı, şişlik, ateş, kanama gibi semptomlar görülmektedir. Bu semptomlar ise gün geçtikçe azalmakta ve yok olmaktadır. Hasta ameliyatın ardından beslenmesine çok dikkat etmesi gerekmektedir.  Pansuman düzenli olarak yapılmalıdır.  Ameliyat gününden sonra yürünmeye başlanır ise hasta daha kısa zamanda iyileşir.

Previous Post
Next Post

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.