Para Çiçeği Nedir? Para Çiçeği Özellikleri

Para Çiçeği Nedir?

Latincesi Crassula olan para çiçeği güney Afrika kökenine sahip bir çiçektir. Para çiçeği kaktüs çiçeğinin bir türüne ait olan familyadandır. Para çiçeği ekildikten 4 sene sonra çiçek verir. Para çiçeği en çok yetiştirilmekte olunan kaktüs türlerinden birisidir. Bu çiçek evlerde sıklıkla yetiştirilir. Evlere bereket getirildiğine inanılır. Para çiçeği genelde evlerde büyük saksılarda yetiştirilir. Bulunduğu yerde 3 aydan fazla yetiştiğinde oraya bolluk ve para getirileceği inancı bulunur.

Para Çiçeği Özellikleri

Para çiçeğinin özellikleri arasında öncelikle yapraklarının daima taze bir görüntüde olması vardır. Yetiştikten 4 sene sonra meyve verir. Gövdesi ağaca benzeyen para çiçeği görüntüsünden dolayı evlerde süs amaçlı kullanılmasıyla dikkat çeker.  Bu çiçek yetiştiği yerdeki havayı temizler. Bundan dolayı yaşam alanlarında tercih edilir.

Para Çiçeğinin Bakımı

Para çiçeği bakımında en önemli şey sulamadır. Sulama itina ile yapılmalı ve gerekli özen gösterilmelidir. Para çiçeği bakımında diğer bir önemli nokta toprağının nem ve kuruluk oranıdır. Para çiçeğinin toprağında kuruluk varsa toprağın nemli olması sağlanmalıdır. Zira bu çiçek nemli toprağı sever. Haftada bir kez sulanması da yeterli olur.

Sulama konusunda aşırıya gidilmemelidir. Çiçek aşırı sulandığında köklerinde çürümeler olur. Bu yüzden haftada bir kez sulanmasına dikkat edilmesi gerekir. Para çiçeği için toprak seçilirken özel bir toprağın tercih edilmesi gerekmez. İstenen toprak seçilebilir. Bu çiçek toprak ayırmaz. Sadece toprağın nemli olmasını ister. Aynı zamanda saksısı da istenen büyüklük ve şekilde olabilir.

Para çiçeği için bitki besinleri kullanılabilir. Bitki besinleri çiçeğin meyvelerinin daha iyi olmasını sağlar. Para çiçeğinin ekimi çok kolaydır. Para çiçeği yapraklarıyla çoğaltılır, yapraklarıyla dikilir. Önce yapraklar bir süre suda bekletilerek köklenmesi sağlanır ve kökleri geniş olarak büyür. Çiçek suda köklendikten sonra toprağa ekilir, filizlenmesi beklenir.

Meyve vermeye başladığında yapraklar koparılarak toprağa ekilir. Toprağa ekildikten sonra çiçeği çoğaltma biter. Para çiçeğinin tohumu özel dikime sahiptir. Ve koyu renktedir. Çiçeğin tohumları hızlı büyür.

Para Çiçeği Fiyatı

Bereket anlamına gelen para çiçeği fiyatları makuldür. Bu çiçek fiyatıyla her kesime hitap eder. Ortalama 10 liradan başlayan çiçek fiyatları çiçeğin modeli (Mini para ağacı, Çin para çiçeği, örgülü para çiçeği, şans para çiçeği, dolgun form para ağacı çiçeği vb. ) ve büyüklüğüne göre değişkenlik gösterir. 10 liraya para çiçeği varken bin liraya da para çiçeği vardır.

Previous Post
Next Post

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.