Ruşur Taşı Nasıl Kullanılır? Ruşur Taşı Faydaları

Ruşur Taşı Nasıl Kullanılır?

Ruşur taşı İran’a has bir taş olup cilt beyazlatma ve temizlenmesinde kullanılan bir temizlik ürünüdür. Kültür mirası olarak kadınlar tarafından kullanılsa da faydalarından dolayı erkekler tarafından da tercih edilir. Hamam taşı olarak bilinen ruşur taşı Türkiye’de de popüler bir hal alarak yaygın bir şekilde kullanılır. Peki ruşur taşı nedir ve ruşur taşı nasıl kullanılır?

Ruşur Taşı Nedir?

İran’da hamam kültüründen dolayı oldukça eski zamandan beri kullanılan temizlik ürünü olan ruşur taşı cilt bakımında kullanılan doğal bir üründür. Yoğun bir tebeşir parçasına benzer yapısı olup kadınların güzellik sırrı olarak bilinir. Cilt kararlamaları ve ölü deri temizlenmesinde kullanılan ruşur taşı İran’a has bir taş olarak bilinir.

Ruşur Taşı Ne İşe Yarar?

Ruşur taşı bir temizlik malzemesi olarak İran’da yaygın bir şekilde kullanılır. Cilt beyazlatma özelliği olmasından dolayı kararmalarda, temizlenmesinde ve ciltteki ölü derilerin giderilmesinde büyük rol oynar.

Ruşur Taşı Nasıl Uygulanır?

Ruşur taşının en önemli uygulama özelliği nemli ve ıslak bir cilde uygulamaktır. Ruşur taşını bir miktar alarak cilde sürülmesi sağlanır ve 1 dakika kadar beklenir. Elle nazik bir şekilde sürülen bölgeye masaj yapılır ve yedirilmesi için ovalanması gereklidir. Ovalama işlemi ıslak bir kese ile de yapılabilir. Ruşur işlemi ardından mutlaka cildi su ve sabunla temizlemek önemlidir. Bu işlemlerin ardından cilt daha canlı görülmesinin yanı sıra pürüzsüz, lekeleri giderilmiş ve daha beyaz bir görünüm kazanacaktır.

Ruşur Taşı Her Gün Kullanılır Mı?

Ruşur taşının her gün kullanılması ciltte tahrişe neden olacağından dolayı haftada bir ya da iki kere nazik hareketlerle masaj yapılarak uygulanmalıdır. Ayak topuklarında bir çatlak ya da nasır bulunuyorsa giderilmesi için haftada 3-4 kere kullanılması önerilir.

Ruşur Taşı Zararları

Ruşur taşı cilde uygulanması sırasında cildin mutlaka nemli ve ıslak olması gereklidir. Doğal bir taş olmasından dolayı herhangi bir zararı olmamakla birlikte kuru cilde uygulama yapılırsa kızarıklık ve tahriş oluşabilir. Çocuk ve hamileler dâhil olmak üzere alerjik bir bünyeye sahip olan kişilerin ruşur taşı kullanması önerilmez.

Ruşur Taşı Nereden Satın Alınır?

Cildin beyazlatılması ve temizlenmesinde fayda sağlayan ruşur taşı doğal taş satan yerlerde, aktarlarda ve online alışveriş noktalarında bulunan bir üründür. Güvenilir bir şekilde orijinal taşın alımı için mutlaka aktarlardan ve bilgi sahibi kişilerden bilgi alınarak satın alınması önem taşır.

Previous Post
Next Post

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.