Yılan Yağı Nedir? Yılan Yağı Faydaları

Yılan Yağı Nedir?

Mısır döneminden beri kullanılmakta olan yılan yağı kellik sorununa çözüm oluyor. Şifalı yağlar arasında yaygın olarak kullanılan yılan yağı, saça bakım yaparak saçın sağlıklı bir biçimde uzamasına yardımcı olan alternatif tıp yöntemleri arasındadır. Çin ve Güney Afrika’da üretilir. Yılan yağı aynı zamanda saçların dökülmesini de engeller.

Yılan yağı 18. ve 19. yüzyıllarda Çin’de kullanılmaya başlandı. Yılan yağı Çin’de Enhydris Chinensis olarak tanınan su yılanı kullanılarak yapılır. Dünya genelinde ise farklı bölgelerde bulunan zehirsiz yılan türlerinden yapılır, yılan yağı tazeliğini uzun süre koruyan bir yağdır. Günümüzde oldukça popüler olan yılan yağı makul fiyatlarda satışa sunuluyor.

Yılan Yağı Ne İşe Yarar?

Yılan yağı içinde bulunan omega 3 yağ asidi yardımı ile kemik ve eklem ağrısına iyi gelir. Cilt yüzeyinde oluşan yaraları iyileştirmeye ve yara izinin çabuk geçmesine yarar sağlar. Cildin nemlenmesini sağlar, kurumasına ve iltihaplanmasına engel olur.

Yılan Yağı Faydaları

Yılan yağı yılanlardan elde edilen bir yağ çeşididir. Eski Mısır döneminde kullanımı başlayan yılan yağı, o dönemde değişik yağlarla beraber kullanılmış ve kellik sorunu için çözüm kabul edilmiştir. İçinde yararlı yağ asitleri bulunan yılan yağı ülkemizde aktarlar ve online satış sitelerinden temin edilir. Yılan yağı, ışıktan korunması için koyu renkte olan cam şişelerde satılır. Yılan yağı faydaları şu şekilde sıralanabilir:

  • İçinde bulunan omega 3 yağ asidi kemik ve eklem ağrılarına fayda sağlar.
  • Ciltte oluşan yaraların iyileşmesine yardımcı olur ve oluşan yara izlerini yok eder.
  • Cilt yüzeyinde iltihap oluşmasını ve cildin kurumasını engeller, cildi nemlendirir.
  • Yılan yağı cilt üstünde sivilce ve akne olmasını önler.
  • İçeriğinde bulunan yararlı yağ asitleriyle yaşlanma karşıtıdır. Kırışık oluşmasını geciktirir.
  • Egzamaya iyi gelir. Ancak kullanımı öncesi doktora danışılmalıdır.
  • Saç sağlığına faydalıdır,  dökülmesini engeller, uzamasını sağlar.
  • Saçlardaki beyazlamayı geciktirir, saçların parlamasını sağlar.
  • Yılan yağı saç da etkili olduğu gibi kaş ve sakalda da etkilidir. Saçın uzamasını sağladığı gibi sakalın ve kaşın da gürleşmesini sağlar. Sakalının seyrekliğinden yakınanlara yılan yağı kullanımı tavsiye edilir.

Yılan Yağı Nasıl Kullanılır?

Yılan yağı saç bakımında kullanılacağı zaman saçın yoğunluğuna göre faydalı başka bir yağ ile bire bir oranında karıştırılır. Yani 5 damla yılan yağı kullanılacaksa 5 damla da zeytinyağı ya da badem yağı kullanılır. Ardından hazırlanan bu karışım parmak uçlarıyla saç diplerine uygulanır. Hafif bir şekilde masaj yapılarak yedirilir ve 2 ila 3 saat saçta bekletilir. Ardından saç yıkanır ve durulanarak yağdan arındırılır. Bu işlem 3 ila 4 gün ara ile tekrar edilir.

İstendiği takdirde yılan yağı başka bir yağ ile karıştırılmadan kullanılır. Ancak kuvvetli etkileri olan bir yağ olduğundan faydalı farklı bir yağ ile karıştırılması tavsiye edilir. Şayet seyrek olan sakalın gürleşmesi için kullanılacaksa 6 ya da 8 damla yılan yağı ele alınır, parmak uçlarıyla sakal diplerine masaj yapılarak yedirilir. Yağ sadece sakalların seyrek olan kısımlarına yedirilir.

Seyrek sakal bölgesine sürülen yılan yağı 2 ya da 3 saat bu şekilde bekletilir. Daha sonra sakal iyice yıkanır ve durulanır. Bu uygulama haftada 2 ila 3kez yapılır. Cilde doğrudan sürmek için bire bir oranında başka bir yağ ile kullanılması tavsiye edilir.

Yılan Yağı Şampuanı Nedir?

Yılan yağı şampuanı içeriğinde yılan yağı kullanılan bir şampuandır. Aktarlar ve online satış sitelerinde, marketlerde satılır. Saça doğal bir bakım yapar. Ölü hücreleri canlandırarak yıpranan saçı onarır. Saçın sağlıklı ve hızlı uzamasını sağlar.

Previous Post
Next Post

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.